Menu
support@graduatecourseshelp.com
+1(805) 568 7317

what is the unit product cost for the month under absorption costing 636581

Abbitt Company, which has only one product, has provided the following data concerning its

most recent month of operations:

Selling price

$142

Units in beginning inventory

0

Units produced

2,500

Units sold

2,300

Units in ending inventory

200

Variable costs per unit:

 

Direct materials

$22

Direct labor

$57

Variable manufacturing overhead

$1

Variable selling and administrative

$6

Fixed costs:

 

Fixed manufacturing overhead

$82,500

Fixed selling and administrative

$41,400

What is the unit product cost for the month under absorption costing?

A) $86

B) $119

C) $113

D) $80

"Order a similar paper and get 15% discount on your first order with us
Use the following coupon
"GET15"

Order Now